Sıkça Sorulan Sorular

Sizinle Nasıl İletişime Geçebilirim?

Destek ekiplerimize info@ugurizmir.com adresi üzerinden 7/24, canlı chat uygulamamız üzerinden ya da 444 3 575 veya 0232 220 25 2525 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ürünüm Ne Kadar Sürede Elime Geçer?

Ürününüz, ödemeniz sonrasında 2 gün içerisinde kargo birimlerine teslim edilir. Firmamız Lojistik firmaları ile çalışmaktadır. Bulunduğunuz İlimize göre teslimat süresi 2-7 iş günü arasında değişmektedir.

* Kampanya dönemlerinde, kargo süreçlerinde yaşanabilecek yoğunluklara bağlı olarak, ürünün gönderim süresi değişebilmektedir.

Fiyat Bilgisi Olmayan Ürünlerin Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Fiyatları yer almayan ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilmek için 0232 220 25 25 veya 444 35 75 numaralı telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ödemeyi Nasıl Yapabilirim?

Ürünlerinizin ödemesini Banka Havalesi, Kredi Kartı ve Kapıda Ödeme(İzmir İçi) olarak yapabilirsiniz.

Hangi Kredi Kartlarına Taksit Uygulanmaktadır?

Bonus, Axess, World, CardFinans, Maximum, ParafCard, Ziraat Combo olmak üzere toplamda 7 adet kart markasına hizmet verilmektedir.

Örn. Bonus özelliği olan fakat Garanti Bankası kartı olmayan tüm kredi kartlarına da aynı taksit uygulanabilmektedir. Tüm 7 kredi kartı markası logosunu taşıyan kartlarda ödeme yapılabilmektedir.

T.C. Vatandaşı Olmayanlar Üye Olabilir mi?

Üyelik sistemimiz tüm insanlara açıktır. Üye olabilmek ve ürün alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zorunlu değildir.

Ürünümü Hediye Paketi Yaptırabilir miyim?

İzmir dışı siparişlerde sadece küçük ev aletlerini hediye paketi ile gönderebilmekteyiz. İzmir içi siparişlerde ise merkezi tüm ilçelerde tüm ürünleri hediye paketi yapabilmektedir.

İleri Tarihli Teslimat Yaptırabilir miyim?

İleri tarihli siparişlerinizi 1 Ayı geçmemek kaydı ile oluşturabilirsiniz. Siparişinizi verdikten sonra talebinizi telefon ile bize ilettikten sonra işleme alınacaktır.

*Not: Yoğunluk dönemlerinde ileri tarihli sipariş alınamamaktadır.